RealBlog

Real-Blog - Tabuk nélkül!

Real-Blog - Tabuk nélkül!

Vajon miért áll meg a fogyás?

Miért vannak olyanok, akik annyit ehetnek, amennyit csak akarnakmennyit csak akarnak

2018. január 27. - realblog.net

Végre fogyunk!

Igen ám, de egy idő után hiába nem térünk le a helyes útról, akkor is megáll ez a folyamat. Nem akar a mérlegünk kevesebbet mutatni. Vajon miért van ez és mit tudunk csinálni ilyenkor?

Ez esetben azt gondoljuk, hogy valamit nem csináltunk helyesen és még inkább lecsökkentjük a napi tápadalékbevitelt. Úgy gondoljuk, hogy így biztosan fogyni fogunk.

Ha kevesebbet eszünk, mint amit a szervezetünk eléget, akkor bizonyosan csökken a testsúly, hiszen minden megspórolt 7000 Kalória az 1 Kg tömegveszteséget jelent. Ez a számítás persze helyes is, de elfejtik nekünk megemlíteni azt a tényt, hogy ha kevesebb kalóriát fogyasztunk naponta, akkor egy idő után a szervezet felértékeli ezt a mennyiséget és ha nem segítünk rá, akkor persze a fogyás megáll. Ezért is nagyon fontos, hogy ez a csökkentett kalóriamennyiség miből is áll össze.

Ha mi csak a mennyiséget és nem a minőséget nézzük, akkor lehet, hogy nem a megfelelő tápanyagot juttatjuk a szervezetünknek. Pedig nagyon fontos tényező az, hogy mit eszünk, hiszen az egészséges működéshez szükségünk van vitaminokra és ásványianyagokra is.

Nézzük ezt részletesen?

Miért van az, hogy a barátnőd sokat eszik naponta és mégsem kövér, míg te számolod a kalóriákat és mégsem fogysz! Ha már te úgy is a számolgatásnál tartasz, akkor nézd csak vissza, hogy miket is ettél. Sokan azt gondolják, ehetnek bármit, amit akarnak, a lényeg az, hogy a megadott kalóriaszámot ne lépjék túl. Tehát: ehetnék én egy Hamburgert ebédre Sült Krumplival, de akkor a nap további részében csak vizet fogyasztok. Így persze nem lépem túl a megadott mennyiséget! Ez működni is fog néhány napig, de utána megáll a fogyás, sőt lehet, hogy többet is mutat majd mérleg.

Az előző példám alapján: én mindig a megadott kalóriaszámot fogyasztom, míg a barátnőm sokkal több mennyiséget eszik meg. Ebben a példában csak azt vesszük észre, hogy a barátnőm milyen szerencsés és hogy hiába eszik annyit amennyit, mégsem hízik meg. Igen ám, de ki mondta nekünk, hogy a barátnőm ugyanúgy Hamburgert meg Olajban Sült Krumplit eszik?

Ilyenkor meg kell vizsgálnunk, hogy vajon miből áll össze ez a többlet! 

A diétáknak nem az a lényege, hogy a tápanyagraktárunkat segítse, hanem az, hogy naponta minél kevesebb kalóriát vigyünk be a szervezetünkben. Ahogyan azt már kielemeztük, így el is indul a fogyás. Igen ám, de a szervezetünknek szüksége van bizonyos tápanyagokra, amiket magától nem tud előállítani. Ezeket nekünk pótolni kell.

A fehérje például nagyon fontos a regenerálódásához. Egy inaktív embernek minimum 0,8g Fehérje/kg szükséges, tehát egy normális testsúlyú 175 cm magas nőnek körülbelül 60 g fehérjére van szüksége naponta.

Ha viszont úgy nézzük, hogy 1 g fehérje az 4 kalória, akkor ehhez a mennyiséghez már 240 kalóriát fogyasztottunk el egy nap. Ha pedig még sportolunk is, akkor megemelkedik ez a mennyiség 2g/kg-ra, tehát már 600 kalória fehérje bepótlásánál tartunk!

Ha kevesebb fehérjét viszünk be, akkor jönnek azok a bizonyos szindrómák, amelyek minden drasztikus fogyókúrát kísérnek: a fáradság, a hátproblémák, az elfehéredés, a koncentrációskészség romlása, a depresszió, a hajhullás, a felvizesedés....

És persze ezt tapasztalatból mondom. Ezeket már én is átéltem azoknál a bizonyos gyors fogyást ígérő diétáknál. Hiába értem el bármilyen eredményt, az akarateröm csökkent és természetesen feladtam a fogyókúrát.

Ha elmagyarázta volna nekem akkor valaki, hogy ilyenkor az a helyes, ha figyelek a tápanyagbevitelemre és akár néhány napra meg is emelem a helyes mennyiséggel a kalóriaszámomat, akkor azzal nem hízást érnék el, hanem elő segíteném a további fogyást.

Ha feltöltöm a tápanyagraktáromat, akkor a szindrómák megszűnnek és újult erővel nekiindulhat a sikeres fogyás. Persze miután megint visszaálltál a diétádra megint meg fog történni az előző eset.

Szerintem ezért is alkalmazzák a drasztikus diétákban a csalónapokat, amikor ugyebár annyit és azt fogyaszthatsz, amit csak akarsz. Ha ennél a kijelentésnél nem csak arra gondolnánk, hogy ezen a napon mindent megehetek, amit nélkülöznöm kell egész héten, hanem arra is törekednénk, hogy ezzel a lehetőséggel felvegyük az összes fontos vitamint.

A hét folyamán ezeket a raktárokat megint kiüríthetem és ebben az esetben persze nemhogy nagyobb eredményt érhetnék el, hanem egészségesebbé is alakítanám át a testemet.

A megfelelő tápanyagellátással a bőröd simább lesz, a hajad erősebb..., tehát nem vált ki rossz hatást a szervezetedre. Ezzel a taktikával még a szédülést és ájulást is elkerülheted!

A barátnőm biztos, hogy elegendő tápanyagot juttatott a szervezetében a sok evéssel, máskülönben híznia kellett volna. Nagyon rossz hiba az, ha csak azt nézzük, hogy ki mennyi kalóriát fogyaszt el. A legtöbb túlsúlyos ember nem a rengeteg napi kalóriának köszönheti a felesleges zsírtömeget, hanem a rossz kalóriabevitelnek. Ezért ne csak azt nézzük, hogy ki mennyit eszik, hanem azt is, hogy ki mit eszik!

“Az egy több, mint a sok. A minőség fontosabb, mint a mennyiség...” (Weiner Sennyey Tibor)

https://www.real-blog.net

 

A bejegyzés trackback címe:

https://realblog2018.blog.hu/api/trackback/id/tr6013607595

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása