RealBlog

Real-Blog - Tabuk nélkül!

Real-Blog - Tabuk nélkül!

Szója – most akkor egészséges?

2018. április 03. - realblog.net

Még mindig az egészséges étkezés a téma, és a következő kielemezendő étel a szója. Mi is ez? Egészséges vagy nem? Mire jó? Milyen vitaminok és ásványi anyagok találhatóak benne? Mennyit együnk belőle?

Ezekre szeretnék nektek válaszokat adni, hiszen az internet tele van kétséges hírekkel, mint a szója nem egészséges, mellrákot okoz... Most a szóját ne tekintsétek Vegán ételként, hiszen nem csak azok fogyasztják, akik az állati termékeket kerülik. Ebben a bejegyzésben az egészséges alternatívaként lesz említve, hiszen nagyon fontos, hogy mindent alaposan megismerjünk.

Mi is ez?

Az utóbbi években divat lett a szója. Ez egy a hüvelyesek családjába tartozó szójabab, ami egynyári haszonnövény. Kelet-Ázsiában honos és már 2000 éve fogyasztják ott jó tulajdonságai miatt. Európában az orvostudomány elkezdte kutatni, hogy az ázsiai nőknek miért csak kevesebb százalékuk kap mellrákot és arra jutottak, hogy valószínűleg ez a növény az, ami segít nekik a megelőzésében. A benne található hormonok hasonlítanak a női hormonokhoz, így nagy valószínűséggel összeegyeztethető ez a két dolog. A mellrákon kívül megállapították még, hogy a szója segít a szív- és érrendszer működésében, megelőzi a szívrohamot és agyvérzést, a férfiaknál a prosztata rákot, és segít enyhíteni a változó évek tüneteit.

Milyen vitaminok és ásványi anyagok vannak benne?

40%-ban tartalmaz könnyen emészthető szójaproteint, és a szervezet számára minden fontos aminosavat. E tulajdonsága miatt tudunk vele húst és tejterméket is pótolni. Nem csak a magas protein tartalma miatt olyan jó, hanem rengeteg további anyagokat tartalmaz. Ilyenek többek között: növényi fehérje, ösztrogént, étkezési rostot, Omega 3, Omega 6, Lecitin, minerálokat, mint Magnézium, Kalcium, Vas és Cink, vitaminok mint Vitamin E, B1, B2, B3, B5, B6, Fillokinon, Folsav, vitamin K, Aminosavak...

Egészséges vagy nem?

Sokszor lehet hallani azt, hogy a szója nem jó hatással van a pajzsmirigy működésre, de ezt a kijelentést 2015-ben egyértelmű vizsgálatok után törölték. Ha valakinek amúgy is problémái vannak a pajzsmirigy működéssel, akkor lehetséges az, hogy a szója rásegít egy alul működésre. Ezért ajánlatos mellette több Jódot fogyasztani.

Persze nem mindenki tud szóját enni, hiszen úgy, mint más termékeknél, ennél is lehetséges az, hogy allergiásan reagálunk a fogyasztásra. Ez persze nem rossz tulajdonság, hanem ez egy emberi tényező.

A szójabab egészségesnek mondható, csak a megfelelő mennyiségben kell fogyasztani. Nem kell vele túlzásba esni, hiszen úgy, mint más hüvelyeseknél, a szervezetünknek meg kell emésztenie és ez kellemetlen mellékhatásokkal is járhat.

A szójabab mellékterméke a szójátej és a tofu is. Ezeket többnyire a Vegán konyhában használják, hiszen már az előbb említettem, a szója nagyon jó alternatíva a húsok és tejtermékek helyettesítésére.

A szójatejet (szójaitalt) szójabab beáztatásával, összezúzásával, forralásával és leszűrésével állítják elő. Hasonló az összetétele, mint a tehéntejnek: 3,5% fehérje, 2% zsír, 2,9% szénhidrát. A tofut szójatej koagulációjával és a kicsapódott „túró” összenyomásával készítik. Sajtra emlékeztet, ezért hívják szójasajtnak is. A szójatej forralásakor a felszínén – a tehéntejhez hasonlóan – hártya képződik. Ezt összegyűjtve és megszárítva kapjuk a tofukérget.

Tényként tehát a szója nagyon is hasznos anyagokkal látja el a szervezetünket. Figyeljünk arra, hogy a bió vagyis génmanipuláció nélküli változatát fogyasszuk. Ez minden zöldségre és gyümölcsre vonatkozik, hiszen a génmanipuláció hatására vesztenek a hatóanyagukból. A másik, amit figyelembe kell venni, minden új élelmiszer, amit kipróbálunk, azt szépen lassan kell a szervezetünknek adagolni, hiszen időre van szükségünk, míg minden új hatóanyagot megszokunk. Ne ess túlzásba a fogyasztással, csak azért, mert egészséges élelmiszer! Ne fogyaszd csak azért, mert jó tulajdonságokkal rendelkezik! Egy terméket azért együnk mert ízlik, hiszen az életben ez a legfontosabb.

Ha tetszett a bejegyzés akkor nyomj egy Like-ot!

A bejegyzés trackback címe:

https://realblog2018.blog.hu/api/trackback/id/tr6513801812

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása