RealBlog

Real-Blog - Tabuk nélkül!

Real-Blog - Tabuk nélkül!

Mítosz vagy valóság? Az étkezési szokásokról

Naponta többször étkezzünk, kötelező-e a reggeli, vagy este hat után már ne együnk?

2018. február 02. - realblog.net

Ha egy új életvitelt szeretnénk elkezdeni, akkor persze nagyon sokszor felmerül a kérdés, hogy akkor naponta többször kellene-e étkezni, vagy a reggelire kellene-e összpontosítanunk és hogy talán este már ne is együnk?

Sokat lehet hallani, hogy "együnk naponta ötször vagy hatszor kevesebbet", vagy azt, hogy "a napi háromszori étkezés elengedhetetlen"! Persze az is ismert, hogy "este hat után már ne együnk", valamint "a reggeli a nap legfontosabb étkezése" és "úgy reggelizzünk, mint a királyok"!

Ebben a bejegyzésben szeretnék egy kicsit ezekről a témáktól írni. Szeretném kielemezni, hogy tényleg mennyi a valós alapjuk ezeknek a mondásoknak! Vagy ezek csak mítoszok?

Sokféle diétát áttanulmányoztam és a legtöbbjük arról ír, hogy minden héten akad egy vagy akár kettő csalónap. Ezeken a napokon persze annyit eszünk, amennyit csak szeretnénk és azt, amit megkívánunk... A többin viszont betartod a szigorú diétát, ahol többnyire a mennyiségek és a minőségek is adottak.

Ezekből arra következtetek, hogy majdnem mindegyik ezek alapján visszavezethető a kalóriaszámláláshoz. A különbség az, hogy nem mi magunk számolgatjuk az elfogyasztott kalóriák számát, hanem a diétát kitalálók, már előre megcsinálták a házi feladatot. Persze ezzel nem azt mondom, hogy ezek a diéták nem használnak, hanem csak az előbb felmerülő kijelentéseket szeretném valami alapján megvizsgálni.

Tehát! Ezek alatt a fogyókúrák alatt naponta nagyon kevés táplálékot viszel be a szervezetedbe, és persze a csalónapon, hiába eszel annyit, amennyit szeretnél, mégis egy egész hétre nézve betartottad a megengedett kalóriamennyiséget. Ez segíteni fog neked a fogyásban.

Ugye te is hallottál már erről, vagy próbáltál már ki ilyen diétát. Ha rendesen betartod a napokat, akkor azon a bizonyos csalónapon nem tudsz olyan sokat enni, mint ahogy azt egész héten eltervezted. A többi nap miatt a gyomrod a kevesebbhez szokott hozzá. A hírtelen soknak tűnő élelmiszer megterheli azt, ami miatt gyorsan eléred a jóllakottsági szintedet.

Szerintem ezeket a napokat azért találták ki, hogy ezzel ösztönözzék az agyadat és kitartást biztosítsanak a siker elérésében.

Ezek szerint minden a kalóriákról szól, csak egy kicsit burkolják az igazságot. Így nézve, most akkor vizsgáljuk meg a fenti tényeket!

Napi háromszor, ötször, vagy hatszor étkezni! Ha a diéta példáját követjük, akkor ebben az esetben a napi bevitt kalóriamennyiséget elosztjuk 3, 5 vagy 6 felé. Ezt abból a szempontból tartom előnyösnek, mert így a szervezetünk folyamatos időközönként kap valami tápanyagot, amiből persze energiát nyer és a vércukorszintünk nem esik az értékek alá. Tehát nem érzünk ténylegesen éhségérzetet, így nem is fogunk habzsolni kezdeni.

Én személy szerint ezt a bölcsességet követem. Ismerjük be, ha éppen fogyókúrázunk, akkor az agyunk akaratunk ellenére is mindig az ételre gondol. Alig várjuk azt, hogy mikor kaphatunk be végre valamit.

Ha nagyon kiéheztetjük magunkat, akkor falni kezdünk és elveszítjük a mennyiségi kontrolunkat. Több kalóriát veszünk magunkhoz, mint ami a fogyásunkat elő segíthetne. Ha ezt minden nap így folytatjuk, akkor ez nem fogyáshoz, hanem hízáshoz vezet.

Ilyenkor természetesen vagy a diétánkat okoljuk, vagy pedig azt mondjuk magunknak, hogy ez nekünk nem megy. Az jut csak az eszünkbe, hogy nem látszik az eredménye annak, hogy egész nap gyötörtük magunkat azzal, hogy semmit nem ettünk és naponta csak egyszer ültünk a tányér mellé.

Azonban, ha nem adnánk olyan gyorsan fel, hanem ténylegesen megnéznénk a miérteket, akkor nagyon is elcsodálkoznánk a valóságon.

Menjünk tovább az eredményhez! Szerintem ezeknek a mondásoknak van valós alapjuk, csak nem kell mindent szóról szóra félre értelmezni. Nagyon is figyelni kell a minőségre, hiszen nem azt mondja, hogy akkor naponta többször együnk meg egy pizzát, vagy hamburgert... A két főétkezés közötti kis étkezések nem a csokoládéra vagy süteményre vannak! Azt se felejtsük el, hogy a "kevés" kijelentés ennél a pontnál nagyon is fontos!

És mi van akkor a reggelivel?

Én személy szerint nem vagyok reggeliző típus. Miután felébredtem, a reggeli kávémon kívül nem csúszik le semmi a torkomon. Pedig megpróbálkoztam vele, de a lelkesedésem talán csak néhány napig tartott. Biztos mások is vannak így vele, hogy reggel vagy a kedvet, vagy az időt nem találják meg ennek a rituálénak.

Erről én azt tartom, hogy ami nem megy, azt ne erőltessük. Az a fontos, ha azt vesszük figyelembe, hogy naponta mennyi táplálékot, vagyis kalóriát veszünk magunkhoz. Ne kötelezően kelljen egy bizonyos napi rutint levezetni, mert akkor ez az életmód csak egy unalmas feladatsorrá vállik. Biztos vannak olyanok, akiknek ez nagyon fontos és ez alapján akarnak élni, de ahogyan azt már sokszor említettem, minden ember más és más. Szerintem mindenkinek az a legelőnyösebb, ha egy olyan étkezési szokást folytat, ami a napi tevékenységének megfelelő és nem egy muszájból tett kötelességgé vállik.

Egy egészséges életvitelben az a leglényegesebb, hogy mi boldogok és kiegyensúlyozottak maradjunk!

Ha reggelente teletömnénk magunkat, mint a királyok, akkor nagy valószínűséggel, már a reggelinél elfogyasztanánk az egész napi megengedett kalóriamennyiséget. Ha pedig nem szeretnénk hízásnak indulni, akkor a nap folyamán a többi étkezést kerülnünk kellene. Ez persze ugye igazán nehéz lenne!

És már a vacsoránál is tartunk!

A vendéglátásban dolgozom, és az ebédidő többnyire délután kettő és három óra közé esik. Nekem este hatkor igazán nincsen még étvágyam. Az étvágyon kívül pedig este hatkor már javában a munkámat látom el és olyan embereknek teszek a kedvükbe, akik valószínűleg ez elv alapján élnek.

Amikor megtehetem, hogy végre megegyem a vacsorámat, akkor már talán este tíz óra is elmúlt. Tehát nem is lehetne igazán megoldani azt, hogy este hat után már semmit se egyek.

A munkám során energiára van szükségem, ezért elkerülhetetlen, hogy a nyugalmi színt visszatérésekor meg ne éhezzek. Meg ugyebár, ha délután kettőkor ettem, akkor, ha már semmit nem ennék, hosszú idő telne el a következő napig, ahol megint energiára lenne szükségem.

Persze most sokan azt mondanák, hogy ez nem egészséges, hiszen, ha este eszel, akkor a szervezeted nem égeti el a bevitt kalóriát, és ha másnap reggel a mérlegre állsz, akkor megbizonyosodhatsz arról, hogy az többet mutat!

Hadd menjek bele ennél a pontnál, hogy az nem lehetséges, hogy egy éjszaka alatt akár egy kilót is hízzál. Az igaz, hogy a szervezetem nem égette el a legtöbb részét annak, amit este elfogyasztottam, de az nem alakult át zsírrá. Miután a következő nap elkezdődik, a szervezet elkezdi felbontani ezeket a megmaradt dolgokat és néhány óra múlva a mérleg kijelzője megint visszaugrik a tényleges, valódi értékre.

Ez a többletnövekedés megfigyelhető minden egyes étkezés után, hiszen a szervezetünk nem tudja evés közben rögtön feldolgozni a bevitt mennyiséget. Ezért is van az, hogy az amúgy lapos hasunk étkezés után mindig felpuffad. A mérleg többet mutat, de néhány órán belül ez a többletsúly el is tűnik. Próbáld ki és tapasztald meg a saját szemeiddel!

Eredményként pedig azt a következtetést kell levonnom, hogy ez az utóbbi két elmélet sajnos csak egy tévhit. Ezeket valaki egyszer kitalálta és azóta mindenki szájról szájra adja, anélkül, hogy ténylegesen utánanézne a valós értékének!

https://www.real-blog.net

A bejegyzés trackback címe:

https://realblog2018.blog.hu/api/trackback/id/tr6513608105

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása