RealBlog

Real-Blog - Tabuk nélkül!

Real-Blog - Tabuk nélkül!

Miért is sikertelen egy fogyókúra?

2018. január 28. - realblog.net

Mindenki szeretne az ideális típushoz tartozni és ezért sokan fogyókúrába kezdünk. Sokfélét kipróbáltunk már és valljuk be őszintén, hogy sokat félbe is hagytunk. De miért is sikertelen egy fogyókúra? Miért adjuk fel olyan könnyen? Hogyan lehetne egyszerűbbé és elviselhetőbbé tenni?

Én is sokáig küzdöttem a kilók ellen és számos diétát átolvastam, valamelyiküket el is kezdtem, de úgy igazán nem sikerült velük a célom. Többnyire a kezdeti nehézségeknél feladtam! Nehéz volt például, hogy mindig éhesnek éreztem magam, vagy pedig fáradt és ideges voltam.

Sokan biztos megfogadtátok már, hogy újévkor tényleg változtattok, de mindig tovább tartott a szilveszter. Utána pedig már le is tettetek az ötletről. Ez mind azért van, mert nagyon sokan, a próbálkozások során rossz tapasztalatokat gyűjtöttünk össze. Vagy nem is tudjuk, hogy melyik fogyókúrát kellene elkezdeni. Legtöbbször sajnos az akaraterő hiányzik, mert úgy gondoljuk, hogy egy szenvedés lesz. Jobb, ha bele se kezdünk.

“Újévkor sokan tesznek fogadalmakat, hogy megváltoztatják addigi szokásaikat, életvitelüket. A siker egyik kulcs talán az, hogy nem kell azonnal és mindent megváltoztatnunk, megfogható és kivitelezhető célokra van szükség. (...) Érdemes őket kipróbálni...meg még egy hétig... és lassan összeáll az az életmódváltás...” (Meleg Sándor)

Akkor lássuk is, hogy miért is fuccsolnak be a diéták!

Vegyünk példának egy klasszikus esetet.

Az alanyunk elhatározza, hogy most tényleg több sportot űz és kevesebbet eszik. Ugye ez minden diéta alapja!

Az első napokban kiüríti a szénhidrát-tartályait és ezzel a vizet is elkezdi kihajtani a szervezetéből. Néhány nap múlva persze a mérleg 2-3 kg-mal kevesebbet mutat. Az alanyunk örül neki, hogy igen, akkor ez sikeres fogyókúra így! Tovább sportól és keveset eszik. A sport következtében megnő a fehérjeszükséglete és az izomban kisebb szakadások következnek be. Ezek az izomszakadások persze megint több fehérjét követelnek, hogy elvégezzék a szükséges gyógyítási folyamatokat.

Ezen felül arra is nagy hangsúlyt fektet, hogy a bevitt tápláléka többnyire gyümölcs és zöldség legyen. Úgy gondolja, hogy ez akkor így egészséges lesz! Azonban egy fehérjehiány keletkezik és a szervezete elkezdi a víz elraktározását. Amikor újra a mérlegre áll, az többet fog mutatni!

Most akkor nem érti, hogy hogyan is lehetséges ez, hiszen az előző mérésnél már több kilótól is megszabadult. Nem változtatott sem az edzéstervén, sem pedig az elfogyasztott ételek mennyiségén.

Ilyen estekben sajnos a szervezetünk az éhező-módba áll át és elkezd mindent raktározni, persze a vizet is.

Az alanyunk többet eszik azért, hogy ne éhezzen a szervezete és hogy így megint fogyhasson. Feltölti ezzel a fehérje-raktárját, ami miatt a szervezete megint elkezdi kihajtani a felgyülemlett vizet. A legközelebbi mérésnél kevesebb többletet lát.

Azt gondolja, hogy hát igen, ezek szerint túl keveset evett ahhoz, hogy lefogyjon. Megemeli a diéta elején meghatározott tápanyagbevitelt nagyságát, de a következő alkalommal, megint többet mutat a jel.

Arra a következtetésre jut, hogy a tápanyag felhasználását megzavarta, ezért a szervezete most mindent félretesz, hogy elkerülje a legközelebb talán ismét felmerülő hiányt.

Akkor most, hogy is van ez? Ha keveset eszünk és sokat sportolunk akkor hízunk és ha többet eszünk akkor is hízunk!?

Lássuk a következtetéseket:

·       Ha az alanyunk nem egy extrémen lecsökkentet energiabevitelt, hanem csak, egy minimálisra állított diétát kezdett volna el, akkor nem lépett volna fel ez a vízraktározódás és lassan megszabadult volna a kilóitól.

·       Ha egy extrém kalóriacsökkentést megfelelő fehérje- és vitamin kiegészítéssel hajtotta volna végre, akkor ebben az esetben sem nőne meg a vízraktározódás mennyisége és a fogyás sikeres lett volna.

·       Valamint, amikor a szervezete a sok vizet elraktározta, nem változtat az étrendjén, vagyis nem növeli a mennyiséget, akkor a szervezete egy kis ideig stagnálni fog, de utána nem képes már több vizet magába raktározni és szépen lassan kihajtja azt. Ekkor elkezd megint végbe menni a zsír-lebontás és alanyunk sikeresen fogyni kezd. Így viszont egy tápanyagszegénység lépne fel, hiszen a gyümölcs-zöldség kúrával nem pótolja a szükséges vitaminokat és fehérjéket. Ez kihat a belső szerveire, a csontozatára és az izomzatára is.

Ezután a példa után természetesen már több mindent megtudtunk a diétákról és talán közelebb jutottunk a helyes úthoz a siker felé! Persze ez nem fog gyorsan megtörténni, hiszen azokat a fránya kilókat sem rövid idő alatt szedtük fel!

Ezzel a bejegyzéssel nem szeretnék senkinek sem, egy adott diétát javasolni és azt mondani, hogy igenis ez az, amit meg kell tenned.

Ahogy azt már máskor is említettem; minden ember más és más. Mindenki szervezete másra reagál és ezért mindenkinek a magának megfelelő utat kell kiválasztania.

Szeretnék nektek ötletekkel és tanácsokkal szolgálni ahhoz, hogy megismerjétek a saját testetek működését. Ha figyelsz a szervezet jelzéseire, akkor az a legvalószínűbb, hogy a megfelelő dűnéseket hozod meg a fogyókúrád során.

 “A korlátok nem a testünkben rejlenek. Sebességünket, erőnket természetesen a testünk határozza meg, de az igazi korlátok, amelyek eldöntik, hogy feladjuk vagy folytatjuk a küzdelmet, amelyek lehetővé teszik álmaink megvalósítását, függetlenek a testünktől. Csupán az elménken, a motiváción múlnak, azon, hogy mennyire akarjuk az álmainkat valóra váltani...” (Kilian Jornet)

https://www.real-blog.net 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://realblog2018.blog.hu/api/trackback/id/tr2413608759

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása